Eylül

10 Eylül 2023

Günlerden pazar ama çok sıkıcı bir pazar. Her hafta içi, özellikle perşembe ve cuma günü, hafta sonu ne yapacağımı düşünmekle geçiyor. Fakat ne hikmet ki hafta sonu geldiğinde herhangi bir şey yapmıyorum. Hatta hiçbir şey yapmıyorum diyebilirim. Hafta sonu sporla yemek arasında koştura koştura Almanca çalışabilmek için Starbucks’a gidiyorum, hatta bazen sıra olduğunda ve kahvemi geç aldığımda da söyleniyorum sadece bir saatim kaldı diye. Hafta sonu da böyle hiçbir şey yapmadan bomboş geçiyor işte.

Bugün ne yaptığımı en azından yazayım. Gece geç yatmıştım (saat üç gibi), sabah saat onbir otuz gibi kalktım. Kahvaltı yaparken biraz haberlere baktım. Evi temizledim ve biraz daha internete baktım. Hafta içi o kadar plan yapıyordum ya, öyle bomboş takıldım internette. Fethiye Hanım Hanım’ı aramam gerekiyordu, onu da aramadım. Annemlerle konuşacaktım ama onlarla da konuşamadım. Hiçbir şey yapmamanın verdiği tembellikle yine yapmam gerekenleri de yapamadım.

Bir ara bizim sokakta davullu zurnalı gelin alma töreni yapıldı. Bu tip olaylardan o kadar nefret ediyorum ki. Adamlar geliyor bangır bangır sokağın ortasında, zaten aşağıda konuşanların ne dedikleri bütün katlarda duyuluyor, o kadar yankı yapıyor binaların arasında. Eski adetlerle yapılan işlerden nefret ediyorum ama burada yapılandan iki kat nefret ettim. Yaklaşık beş altı gün önce, yabancının biri arabasını düzgün parketmediği için binalardan bir tanesinin oğlu arabayı hemen arkasına çaprazlamasına park etmiş. Adam çıkmak istediğinde üç kez kornaya bastı. Binalardan birinden “kornaya basma lan” diye bir ses duyuldu. Sonra pencereden dışarı baktığımda, çapraz parkeden kişi geldi, ki genç bir çocuktu, İngilizce durumu kaba bir şekilde anlatmaya çalıştı. Sonra bir şeyler oldu ve bir baktım herkes aşağıya inmişti. Abartmıyorum, yirmi otuz kişi vardı aşağıda. Epey bildiğin kavga ettiler. Neyse, “kornaya basma lan” diyen insanlar bugün davullu zurnalı düğün ile gelinlerini götürdüler evden. Giderken de araçların kornalarına basa basa gittiler tabi… Bu Türkler bu kadar iğrençler işte. Bunlar ilkelliği beni resmen öldürüyor… Bir ülke bu kadar cahil ve medeniyetten uzak olabilir… Hani en gelişmiş ülke biz olsak, bizden iyi bir ülke olmasa ve elimizdekiler bunlar olsa hadi neyse de, ulan Almanya, Fransa gibi ülkeler var, siz neden örnek almıyorsunuz orada yaşan insanları, onların yaşayış şekillerini? Adamlar unlarını eleyip eleklerini de asmış insanlar, medeniyetten nasibini almış insanlar, onları örnek alsanıza gerizekalılar… Yok ya, bir bok olmaz bu ülkeden.

Benim gitmem lazım bu ülkeden.