Kasım

14 Kasım 2015

Bugün, sabah, daha doğrusu gece, Paris’te yapılan terorist saldırısıyla ilgili haberlere bakmakla geçirdim. Şuana kadar en az 127 kişi hayatını kaybetti, BBC’nin bilgilerine göre. Ölen insanlar tabiki masum insanlardı, terörizm yine masum insanları katletmeye devam ediyor. En son Charlie Hebdo’ya yapılan saldırılardan sonra Avrupa’da, özellikle saldırının yapıldığı Fransa’da İslam karşıtı olayların artması, islamafobinin daha da güçlenmesine neden oldu. Almanya’da toplanan Pegida adındaki örgüt, İslam karşıtı olanları bir araya toplayarak eylem yapmakta. Daha geçen gün haberlerde izledim, Hollanda’daki Türklerin can güvenliğinin azaldığını söylüyor yetkililer. Avrupa’da müslüman olmak demek, canlı bomba olma ihtimalin var demek. İnsanlar artık müslüman olan yabancılara terörist gözüyle, canlı bomba gözüyle bakmaya başladı. Aslında böyle bir korku vardı ama sonradan yapılan saldırılarla korkunun şiddeti arttı. Şöyle bir durum da var. Ülkeye giren Suriyeli mültecilerin, gelirken yanlarında sorunlarını da getirdikleri düşüncesi var. Adamlar nereye gitse, orada bir sorunla karşılaşılıyor. Blogumda yazdığım bir yazıdan sonra Avrupa ülkelerinin Suriyeli – hangi ülkeden olursa olsun – mültecileri iltica başvurularını kabul etmek istemiyorlar. Onların kendi ülkelerinde yaşamasını, soylarını devam ettirmesini istemiyorlar. Zaten Avrupa’da gerçek Avrupalı insanların sayısı git gide azalmakta. Müslüman olan insanların çoğalma politikasını, cahiliyetlerini de işin içine katınca, kendi ülkelerinin gelecekte nasıl bir ülke olacağını, çocuklarının oluşan yeni ülkede sağlıklı yaşayıp yaşayamayacaklarını bilmedikleri için böyle bir korku var. Eğer toplumları git gide müslümanlaşırsa, durum kötü onlar için. Belki de bu yüzden kendileri yaptı bu saldırıyı. Bir taşla iki kuş vurmuş olacaklar. Hem mültecileri başka ülkeye göndermeye çalışacaklar, hem de bir savaş olma durumunda ellerinde geçerli bir neden olacak. Kötü bir politika ama elde ne kadar neden olursa o kadar iyi Avrupalı ülkeler için.

Twitter’da okuduğum bir yazı, Suriyelilerin böyle bir şeyi yapmış olma ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteriyor: To people blaming refugees for attacks in Paris tonight. Do you not realise these are the people the refugees are trying to run away from..? (Bu gece Paris’te yapılan saldırıda mültecileri suçlayan insanlara… Mültecilerin, savaştan kaçmaya çalışan insanlar insanlar olduğunu farkedemiyor musunuz?)

Adamlar savaştan kaçıp normal bir hayat yaşama arzusuyla Avrupa’ya geliyor ve orayı bombalıyorlar? Hem de kendi aleyhine?