Ağustos

18 Ağustos 2012

Yine yalnızlığımla kalakaldım öyle. Sabahın dörtlerine kadar bilgisayarın karşısında, nelerin olup bittiğini anlamaya çalışırken buluyorum. İnsanların ne yaptıkları umurumda değil, gündemden bir haber olmamak için Facebook gibi yüzyılın en büyük tuzağına düşüyorum. Facebook zımbırtısı gerçekten de zaman öldüren bir araç. Bütün insanları ekrana kilitliyor ve onları bir “zaman tüneli” içerisinde kaybolmalarını sağlıyor. Alışveriş merkezlerinde insanların akşam olduğunu hissetmemeleri için ışık ve ses izolasyonunun yapılması, AVM’lerin hiç bir tarafında saat konulmaması gibi Facebook da kullanıcıyı içeride tutmaya çalışıyor. Alternatif internet sitelerine de artık “Facebook ile giriş” “Twitter ile giriş” butonları eklenmiş, insanların bilgilerini Facebook ve Twitter gibi büyük bilgi depolarından çekmeye çalışıyorlar. Peki F&T’nin bundan kazancı ne? Kullanıcıları kendilerine üye yapmaya zorlama ve alternatif sitelerde yapılan analizleri kendi veritabanına eklemek. Size şunu söyleseler yapar mıydınız?

Her gün iki saat süren bir anketimiz var. Bu ankette, hoşlandığınız şeyleri değerlendirmenizi istiyoruz.

İnsan istemediği şeyi yapmak istemez, o yüzden Facebook’ta “dislike” butonu yoktur. Hep psikolojik olarak olumlu düşünmeye zorlarlar insanı. Olumsuz şeyleri düşünmelerini engellerler (izolasyon) sadece hoşlarına gidecek bilgileri, komik yazıları okumayı seçer. Aslında bazen bu durum kullanıcıların da işine gelir. Yaşamın o denli zorluklarını gün boyunca yaşamışken neden bir de evde sevmediğim şeyleri yapayım ki?

Tabi ki kimse her gün bir ekranın karşısına geçir ev ödevi misali anketleri doldurmak istemez. İşte F&T’nin arkasında yatan “süzgeç” bu. Ne kadar çok düzenli/istikrarlı bilgi o kadar kesin veriler. Hele de 600-700 milyon kullanıcın varsa ve bu kullanıcıların %60’ı her gün kullanıyorsa işte o zaman dünyada şu zamana kadar yapılan en büyük veri tabanına sahip olmuş oluruz. Tabi biz olmuyoruz, onlar oluyor. FBI ve CIA’den daha fazla bilgiye sahip olabilirler. En azından yakalamak istedikleri kişilerin ne tür davranışları sergileyeceğini bu süzgeçlerden elde edilen psikolojik sonuçlarla önceden öğrenebiliriz.

Sonuç olarak F&T gibi sosyal medya hesaplarını fazla kullanmayın. En azından Facebook’u çok fazla kullanmayalım. Hem vaktimizin aslında bize yetecek kadar olduğunu farkeder, hem de sosyal medyanın başrolünü oynadığını sanan Facebook’un emellerine alet olmamış oluruz. Bence Facebook’tan daha yararlı Sosyal Medya siteleri var.

Şimdilik düşüncelerim bunlar. Belki git gide değişir ama şuan ki bakış açıma göre durum böyle.